^Back To Top

 • 1 Utrzymujemy się od kilku lat na pierwszym miejscu we Współzawodnictwie Sportowym Szkół (kategoria „Licealiada”) w województwie lubelskim.
  ;)
 • 2 DO WYNAJĘCIA SALA GIMNASTYCZNA.
  :)
 • 3 Posiadamy szeroką ofertę zajęć pozalekcyjnych, umożliwiających rozwijanie zainteresowań i wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży.
  :)
 • 4 Procesom edukacyjno-wychowawczym sprzyja dobra baza lokalowa placówki.
  ;)
 • 5 Kultywujemy tradycje szkoły i dbamy o jej wizerunek. Realizujemy różnorodne projekty wspierające proces edukacyjny i wychowawczy
  :)

LOSY ABSOLWENTÓW - CHCESZ BYĆ CZŁOWIEKIEM SUKCESU, ZREALIZOWAĆ SWOJE MARZENIA? - MOŻESZ WZIĄĆ Z NICH PRZYKŁAD

Czy poznajesz te twarze?

Nasze liceum posiada niezwykle bogatą historię, która wiąże się z wieloma dobrze znanymi, poważanymi osobami. Przedstawione postacie to absolwenci i wychowankowie oraz osoby bezpośrednio związane z naszym liceum!

 

Julian Bartoszewicz 

Znany jako historyk i historyk literatury, syn Adama Bartoszewicza, profesora matematyki i literatury polskiej Akademii Bialskiej. Współredaktor Encyklopedii Powszechnej Orgelbranda, członek towarzystw naukowych w Krakowie i Poznaniu, kustosz biblioteki Szkoły Głównej. Zajmował się badaniami dziejów Polski w XVIII wieku. Napisał wiele prac z tego zakresu. 

 

Stanisław Brzóska 

Ostatni dowódca powstania styczniowego na Lubelszczyźnie, działacz anty-rosyjski i dowódca powstania w powiecie łukowskim, mianowany przez Rząd Narodowy naczelnym kapelanem i generałem, zorganizował własny oddział powstańczy, ujęty i skazany na śmierć w 1864 roku.
 

 

profesor Zdobysław Flisowski 

Urodził się w 1931 roku w Brześciu nad Bugiem. Po zdobyciu matury w naszej szkole studiował na Politechnice Warszawskiej, z którą związał swoją naukową karierę. Tytuł profesora zwyczajnego uzyskał w 1992 roku. Jest wybitnym specjalistą w dziedzinie technik wysokich napięć, elektrotechnologii i ochrony odgromowej. W latach 1992-1993 był ministrem edukacji w rządzie Hanny Suchockiej. Został członkiem komitetu naukowego jednej z tzw. konferencji smoleńskich zajmującej się katastrofą samolotu Tu-154 w Smoleńsku.
 

Jan Gawiński 


Poeta, autor sielanek, epigramatów, fraszek, przekładów z Anakreonta.

 

 

 

 

 

Bogusław Kaczyński 

Dziennikarz i krytyk muzyczny, popularyzator operetki, opery i muzyki poważnej, teoretyk muzyki, twórca telewizyjny, animator kultury. Autor licznych felietonów i recenzji (m.in.TeatrRuch MuzycznyKultura), audycji radiowych i telewizyjnych, (m.in. Operowe qui pro quo, Zaczarowany świat operetki). Był twórcą Festiwalu Muzyki w Łańcucie, którym kierował w latach 1980/90, od 1982 dyrektor Festiwalu im. J. Kiepury w Krynicy. W latach 1993/96 był prorektorem Akademii Muzycznej w Warszawie. Autor książek Dzikie orchideeUcieczki do Karyntii. Rzecz o A. Bergu i jego operach.

 

 

 Roman Kłosowski 


Aktor charakterystyczny. Jest absolwentem Wydziału Aktorskiego warszawskiej PWST, którą ukończył w 1953 r. W tym samym roku zadebiutował zarówno na scenie teatralnej jak i przed kamerami. W 1965 r. ukończył Wydział Reżyserski na warszawskiej PWST. Roman Kłosowski jest wybitnym aktorem, który doskonale sprawdza się w rolach dramatycznych i komediowych. Największą popularność przyniosła mu kreacja postaci Maliniaka w serialu Czterdziestolatek. Oprócz produkcji kinowych i telewizyjnych Roman Kłosowski występuje również w teatrze. Przez długie lata związany był z warszawskim teatrami Dramatycznym i Ludowym a w latach 1976 - 1981 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego łódzkiego teatru Powszechnego.

 

 Wacław Kowalski


Aktor. W 1937 ukończył Seminarium Nauczycielskie i rozpoczął pracę w Instytucie Pedagogiki Specjalnej. Po wojnie studiował w łódzkim Konserwatorium występując jednocześnie od 1946 w teatrze i filmie. Aktor teatrów: Pinokio w Łodzi (1948-49), Nowego w Łodzi (1949-55), oraz warszawskich: Młodej Warszawy (od r. 58 pod nazwą: Klasyczny) (1955-69), Polskiego (1970-77), Na Woli (1977-81). Największą popularność przyniosły mu role w filmach: Sami swoi, Nie ma mocnych, Kochaj, albo rzuć, w serialu Dom.

 

 

prof. Ludwik Maciąg 

Urodzony w Krakowie, w wieku 2 lat przeniósł się do Białej Podlaskiej, gdzie w garnizonie 9 Pułku Artylerii Lekkiej pracował jego ojciec. W Białej uczęszczał do gimnazjum im. J. I. Kraszewskiego, kierowanego wówczas przez rektora Stanisława Damrosza. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, profesor tej uczelni (dziekan Wydziału Malarstwa 1969-1972), autor wielu znanych ilustracji książkowych, plakatów, projektów znaczków pocztowych, gobelinów, jeden z najlepszych współczesnych malarzy pejzażystów i batalistów.

 

 

Władysław Józef Maleszewski 

Publicysta i powieściopisarz, współpracownik kilku pism warszawskich.

 

Bolesław Motz

Bolesław Motz, wybitny naukowiec w dziedzinie medycyny, prekursor polskiej urologii i znany w okresie międzywojennym działacz polityczny był uczniem naszej szkoły. Ukończył ją w 1885 r. Urodził się w 1865 r. w Radzyniu Podlaskim. Jego ojciec był naczelnikiem stacji kolejowej w Białej Podllaskiej. Bolesław Moltz studiował medycynę w Petersburgu i Paryżu. Studia ukończył w 1894 r. W stolicy Francji spędził prawie całe dorosłe życie. Był wykładowcą urologii na wydziale lekarskim na Sorbonie. Opublikował wiele prac z dziedziny medycyny. Działalność naukowa przysporzyła mu licznych nagród i wyróżnień, np. nagrody francuskiej Akademii Nauk czy doktoratu honoris causa Uniwerysytetu Stefana Batorego w Wilnie. Jako działacz polityczny Bolesław Moltz był związny z ruchem ludowym. Przez parę kadencji był senatorem Senatu RP. Za swoje zasługi publiczne uzyskał najwyższe odznaczenia państwowe: w 1926 r. Krzyż Komandorski, a w 1927 r. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Polonia Restituta. Zmarł w 1935 r. w Paryżu. Został pochowany na znanym cmentarzu w Montmorency pod Paryżem.

Czesław Nowicki 

Prezenter telewizyjny, powszechnie znany jako "Wicherek".


 

Roman Rogiński 

Organizator i przywódca powstania styczniowego na Podlasiu, współpracował z Czerwonymi, opuścił kraj, słuchacz polskiej szkoły wojskowej w Genui. Po powrocie w 1862 roku brał czynny udział w przygotowaniach do powstania, został komisarzem Komitetu Centralnego Czerwonych na województwo podlaskie. Jego oddział rozbito, dostał się do niewoli i został wywieziony na Syberię.

 

 

 

Zbigniew Safjan, pseudonim Andrzej Zbych 

Prozaik. Ukończył Akademię Nauk Politycznych w Warszawie. 1944-1951 oficer Ludowego Wojska Polskiego. 1956-1958 redaktor naczelny Nowin Literackich i Wydawniczych. 1958-1963 sekretarz redakcji miesięcznika Polska. Okresowi II wojny światowej poświęcił m.in. powieści: Zanim przemówią (1961) i Potem nastąpi cisza (1963, ekranizacja powieści R.Morgensterna 1965). Powieści polityczne, np.: z dziejów II Rzeczypospolitej - Pole niczyje(1976) oraz z lat 70. - Ulica świętokrzyska (1980). Popularność zyskał dzięki serialom telewizyjnym, do których pisał scenariusze pod pseudonimem A. Zbych wspólnie z A. Szypulskim, głównie sensacyjno-wojenna Stawka większa niż życie (tom 1-2, 1969-1970) iNajważniejszy dzień życia (1972). Jest także autorem powieści kryminalnych.


Krzysztof Skubiszewski 


Polski polityk, profesor prawa międzynarodowego na uniwersytecie w Poznaniu i w Instytucie Państwa i Prawa PAN. Odbył studia uzupełniające w Europejskim Centrum Uniwersytetu w Nancy i Harvard University w Cambridge (USA). 1981-1984 członek Prymasowskiej Rady Społecznej. 1986 wszedł w skład Rady Konsultacyjnej przy Przewodniczącym Rady Państwa. 1989-1993 minister spraw zagranicznych.
 

Franciszek Wężyk 

Poeta, dramatopisarz, powieściopisarz, tłumacz, krytyk literacki i publicysta, a także prawnik i poseł na sejm warszawski. Członek Towarzystwa Przyjaciół Nauk, prezes Towarzystwa Naukowego Krakowskiego.
 


Roman Zmorski
 

Poeta i tłumacz, przedstawiciel cyganerii warszawskiej, redaktor wielu pism, prowadził badania etnograficzne. W 1848 roku wyjechał do Francji, zawarł znajomość z Mickiewiczem i Słowackim, został też agentem dyplomatycznym Adama Czartoryskiego.

 

 

 

Wybierz język

plenfrdeitptrues

Lokalizacja

Współpraca

 • apolitechnika_warszawska200.png
 • godlo-SGH-zielone.png
 • kul.png
 • L.png
 • logo_psw_2010_300.png
 • wat-230x300.png

Wyróżnienia

 • logo1.png
 • logo3.png
 • part.png

Przedsięwzięcia

 • cmi.png
 • come.png
 • free.png

UNESCO

logo_unesco.png

Facebook Likebox Slider


Copyright © 2014. "Kraszak"  Rights Reserved.