Akcja „Żonkile” 2024

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do 12. edycji akcji społeczno-edukacyjnej „ŻONKILE 2024”, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, której od początku towarzyszy hasło ŁACZY NAS PAMIĘĆ”. Podkreśla ono siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

Motywem przewodnim akcji są losy ludności cywilnej. Honorową Ambasadorką akcji została Hanna Krall, pisarka i dziennikarka, autorka książki Zdążyć przed Panem Bogiem. Na jej motywach stworzona została poruszająca animacja do obejrzenia na kanale YouTube. Pan Bóg już chce zgasić świeczkę, a ja muszę szybko osłonić płomień, wykorzystując Jego chwilową nieuwagę”. Jednym z najsłynniejszych zdań klasyki polskiego reportażu Muzeum POLIN zapowiedziało animację Zdążyć przed Panem Bogiem” opartą na motywach tekstu Hanny Krall. Narracja filmu toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w czasie II wojny światowej, gdzie poznajemy losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi, wreszcie w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych w reportażu. Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania stawiane nam zarówno przez Reporterkę, jak i samego Edelmana jest osią przewodnią spajającą poszczególne wątki opowieści. Film animowany Zdążyć przed Panem Bogiem” jest skierowany do uczniów i uczennic klas 7-8 szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych.

19 kwietnia 1943 roku, to data wybuchu POWSTANIAW GETCIE WARSZAWSKIM. Był to największy zbrojny zryw Żydów w czasie II wojny światowej, a także pierwsze powstanie wielkomiejskie w okupowanej Europie. Przyczyną wybuchu powstania była decyzja Niemców o likwidacji getta w ramach planu zagłady europejskich Żydów. W nierównej, trwającej prawie miesiąc walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z oddziałów SS Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy” – mówił o podjętej wtedy walce Marek Edelman, jeden z przywódców zrywu. To On-Bohater, każdego roku składał bukiet żółtych kwiatów przy Pomniku Bohaterów Getta na Muranowie. Co ciekawe, w każdą rocznicę Powstania dostawał także te kwiaty od anonimowej osoby. Więcej informacji: https://polin.pl/pl/akcja-zonkile-w-szkolach-bibliotekach-i-instytucjach
Żonkil stał się symbolem szacunku i zbiorowej pamięci o POWSTANIU W GETCIE WARSZAWSKIM.        

Uczniowie wraz z koordynatorami akcji, mgr Elżbietą Mirek, mgr Oleną Wasilewską, mgr. Ireneuszem Majem, mgr. Tomaszem Kędziorą przygotowali gazetkę tematyczną oraz 1000 papierowych żonkili, które zostały rozdane społeczności szkolnej.