Nauka w I Liceum umożliwia pogłębianie wiedzy i umiejętności, a także rozwijanie zainteresowań. O wysokim poziomie kształcenia i renomie szkoły świadczą zarówno coroczni finaliści i laureaci olimpiad i konkursów przedmiotowych, jak i wysokie miejsca w rankingach szkół ponadgimnazjalnych czy utrzymywanie się od kilku lat na pierwszym miejscu we Współzawodnictwie Sportowym Szkół (kategoria „Licealiada”) w województwie lubelskim. Poprzez udział w projektach unijnych, m.in. w ramach programu „Comenius”, uczniowie mają możliwość uczenia się nie tylko języków obcych, ale też wzbogacania swojej osobowości, nawiązania i rozwijania współpracy intelektualnej, artystycznej i kulturalnej w zintegrowanej Europie, nie zapominając o pielęgnowaniu tradycji patriotycznej i lokalnej. Doceniając rosnącą rolę technologii informatycznej we współczesnym świecie, zarówno z perspektywy potrzeb pojedynczego człowieka, jak i wymagań społecznych, poprzez pracownie komputerowe i stały dostęp do Internetu, szkoła daje uczniom możliwość nie tylko uczenia się i poszukiwania, ale też ustawicznego doskonalenia się.
Wychowanie i opieka rozumiane jako:
Kształcenie rozumiane jako:
Zarządzanie i organizacja rozumiane jako:
Efektem naszego wychowania jest świadomy Polak, patriota, wrażliwy człowiek, obywatel zjednoczonej Europy, który jest przygotowany do podjęcia studiów, realizuje się w życiu rodzinnym, społecznym i gospodarczym. Uczymy i wychowujemy w oparciu o najważniejsze wartości: mądrość, uczciwość i szeroko rozumiane dobro jednostki oraz ogółu. Kreujemy postawy twórcze, aktywne i nacechowane wartościami humanistycznymi.
![]() |
16 lutego 2015r. uczennice klasy IC: Julia Ruszkowska, Patrycja Kret i Małgorzata Panasiuk przeprowadziły wywiad z DYREKTOREM PROGRAMU 1. POLSKIEGO RADIAKAMILEM DĄBROWĄ. Jesteśmy dumni, że dyrektor Polskiego Radia jest absolwentem naszej szkoły i może być doskonałym przykładem dla każdego ucznia, jak stać się człowiekiem sukcesu. Wywiad zostanie opublikowany w specjalnym wydaniu ”The Kraszak Times”, które ukaże się już w marcu.
|
![]() |
28 maja 2014 roku klasy: IIA,IID,IIG wzięły udział w spotkaniu z absolwentem naszej szkoły profesorem zwyczajnym Jerzym Fedorowskim, wybitnym polskim geologiem, paleontologiem, członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, doktorem honoris causa UAM w Poznaniu, rektorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w latach 1990 – 1996. Profesor Fedorowski w niezwykle interesujący sposób przedstawił tematykę swoich dotychczasowych prac badawczych. Głównym obszarem badawczym J. Fedorowskiego są koralowce paleozoiku.
|
![]() |
16 kwietnia 2014r. klasa IIF i IIIF uczestniczyły w spotkaniu z Jackiem Ładniakiem- studentem II roku Wojskowej Akademii Technicznej. Jacek ukończył naszą szkołę dwa lata temu i jako absolwent liceum nie tylko zaprezentował specyfikę uczelni i przebieg studiów ale przede wszystkim zachęcił do realizacji własnych celów i dążenia do rozwoju osobowego.
|
![]() |
12 czerwca 2013r. odbyło się spotkanie z Wojciechem Bystrzyńskim- absolwentem I LO, obecnie pracownikiem Bialskich Wodociągów i Kanalizacji WOD – KAN. W spotkaniu na temat uzdatniania wody w Białej Podlaskiej wzięły udział klasy o profilu biologiczno-chemicznym.
|
![]() |
17 stycznia 2013r. odbyło się spotkanie z dr Piotrem Szczepańskim-absolwentem naszego liceum, który wygłosił prelekcję na temat: „Profilaktyka , rozpoznawanie i leczenie chorób nowotworowych ze szczególnym uwzględnieniem raka skóry – czerniaka”.
|
BIBLIOTEKA |
zaprasza czytelników codziennie w godzinach 8.00 - 14.00 |
Historia biblioteki:
|
BIBLIOGRAFIA: Regulamin biblioteki
Księgozbiór biblioteki liczy ponad 20 tys. woluminów W tym:
Dysponujemy bogatym zbiorem czasopism, które udostępniamy nauczycielom, uczniom oraz innym pracownikom szkoły. Wszystkie czasopisma znajdujące się w bibliotece wypożyczamy także do domu. > |
Czy poznajesz te twarze?
Nasze liceum posiada niezwykle bogatą historię, która wiąże się z wieloma dobrze znanymi, poważanymi osobami. Przedstawione postacie to absolwenci i wychowankowie oraz osoby bezpośrednio związane z naszym liceum!
Julian Bartoszewicz
Znany jako historyk i historyk literatury, syn Adama Bartoszewicza, profesora matematyki i literatury polskiej Akademii Bialskiej. Współredaktor Encyklopedii Powszechnej Orgelbranda, członek towarzystw naukowych w Krakowie i Poznaniu, kustosz biblioteki Szkoły Głównej. Zajmował się badaniami dziejów Polski w XVIII wieku. Napisał wiele prac z tego zakresu.
Stanisław Brzóska
Ostatni dowódca powstania styczniowego na Lubelszczyźnie, działacz anty-rosyjski i dowódca powstania w powiecie łukowskim, mianowany przez Rząd Narodowy naczelnym kapelanem i generałem, zorganizował własny oddział powstańczy, ujęty i skazany na śmierć w 1864 roku.
profesor Zdobysław Flisowski
Urodził się w 1931 roku w Brześciu nad Bugiem. Po zdobyciu matury w naszej szkole studiował na Politechnice Warszawskiej, z którą związał swoją naukową karierę. Tytuł profesora zwyczajnego uzyskał w 1992 roku. Jest wybitnym specjalistą w dziedzinie technik wysokich napięć, elektrotechnologii i ochrony odgromowej. W latach 1992-1993 był ministrem edukacji w rządzie Hanny Suchockiej. Został członkiem komitetu naukowego jednej z tzw. konferencji smoleńskich zajmującej się katastrofą samolotu Tu-154 w Smoleńsku.
Jan Gawiński
Poeta, autor sielanek, epigramatów, fraszek, przekładów z Anakreonta.
Bogusław Kaczyński
Dziennikarz i krytyk muzyczny, popularyzator operetki, opery i muzyki poważnej, teoretyk muzyki, twórca telewizyjny, animator kultury. Autor licznych felietonów i recenzji (m.in.Teatr, Ruch Muzyczny, Kultura), audycji radiowych i telewizyjnych, (m.in. Operowe qui pro quo, Zaczarowany świat operetki). Był twórcą Festiwalu Muzyki w Łańcucie, którym kierował w latach 1980/90, od 1982 dyrektor Festiwalu im. J. Kiepury w Krynicy. W latach 1993/96 był prorektorem Akademii Muzycznej w Warszawie. Autor książek Dzikie orchidee, Ucieczki do Karyntii. Rzecz o A. Bergu i jego operach.
Roman Kłosowski
Aktor charakterystyczny. Jest absolwentem Wydziału Aktorskiego warszawskiej PWST, którą ukończył w 1953 r. W tym samym roku zadebiutował zarówno na scenie teatralnej jak i przed kamerami. W 1965 r. ukończył Wydział Reżyserski na warszawskiej PWST. Roman Kłosowski jest wybitnym aktorem, który doskonale sprawdza się w rolach dramatycznych i komediowych. Największą popularność przyniosła mu kreacja postaci Maliniaka w serialu Czterdziestolatek. Oprócz produkcji kinowych i telewizyjnych Roman Kłosowski występuje również w teatrze. Przez długie lata związany był z warszawskim teatrami Dramatycznym i Ludowym a w latach 1976 - 1981 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego łódzkiego teatru Powszechnego.
Wacław Kowalski
Aktor. W 1937 ukończył Seminarium Nauczycielskie i rozpoczął pracę w Instytucie Pedagogiki Specjalnej. Po wojnie studiował w łódzkim Konserwatorium występując jednocześnie od 1946 w teatrze i filmie. Aktor teatrów: Pinokio w Łodzi (1948-49), Nowego w Łodzi (1949-55), oraz warszawskich: Młodej Warszawy (od r. 58 pod nazwą: Klasyczny) (1955-69), Polskiego (1970-77), Na Woli (1977-81). Największą popularność przyniosły mu role w filmach: Sami swoi, Nie ma mocnych, Kochaj, albo rzuć, w serialu Dom.
prof. Ludwik Maciąg
Urodzony w Krakowie, w wieku 2 lat przeniósł się do Białej Podlaskiej, gdzie w garnizonie 9 Pułku Artylerii Lekkiej pracował jego ojciec. W Białej uczęszczał do gimnazjum im. J. I. Kraszewskiego, kierowanego wówczas przez rektora Stanisława Damrosza. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, profesor tej uczelni (dziekan Wydziału Malarstwa 1969-1972), autor wielu znanych ilustracji książkowych, plakatów, projektów znaczków pocztowych, gobelinów, jeden z najlepszych współczesnych malarzy pejzażystów i batalistów.
Władysław Józef Maleszewski
Publicysta i powieściopisarz, współpracownik kilku pism warszawskich.
Bolesław Motz
Bolesław Motz, wybitny naukowiec w dziedzinie medycyny, prekursor polskiej urologii i znany w okresie międzywojennym działacz polityczny był uczniem naszej szkoły. Ukończył ją w 1885 r. Urodził się w 1865 r. w Radzyniu Podlaskim. Jego ojciec był naczelnikiem stacji kolejowej w Białej Podllaskiej. Bolesław Moltz studiował medycynę w Petersburgu i Paryżu. Studia ukończył w 1894 r. W stolicy Francji spędził prawie całe dorosłe życie. Był wykładowcą urologii na wydziale lekarskim na Sorbonie. Opublikował wiele prac z dziedziny medycyny. Działalność naukowa przysporzyła mu licznych nagród i wyróżnień, np. nagrody francuskiej Akademii Nauk czy doktoratu honoris causa Uniwerysytetu Stefana Batorego w Wilnie. Jako działacz polityczny Bolesław Moltz był związny z ruchem ludowym. Przez parę kadencji był senatorem Senatu RP. Za swoje zasługi publiczne uzyskał najwyższe odznaczenia państwowe: w 1926 r. Krzyż Komandorski, a w 1927 r. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Polonia Restituta. Zmarł w 1935 r. w Paryżu. Został pochowany na znanym cmentarzu w Montmorency pod Paryżem.
Czesław Nowicki
Prezenter telewizyjny, powszechnie znany jako "Wicherek".
Roman Rogiński
Organizator i przywódca powstania styczniowego na Podlasiu, współpracował z Czerwonymi, opuścił kraj, słuchacz polskiej szkoły wojskowej w Genui. Po powrocie w 1862 roku brał czynny udział w przygotowaniach do powstania, został komisarzem Komitetu Centralnego Czerwonych na województwo podlaskie. Jego oddział rozbito, dostał się do niewoli i został wywieziony na Syberię.
Zbigniew Safjan, pseudonim Andrzej Zbych
Prozaik. Ukończył Akademię Nauk Politycznych w Warszawie. 1944-1951 oficer Ludowego Wojska Polskiego. 1956-1958 redaktor naczelny Nowin Literackich i Wydawniczych. 1958-1963 sekretarz redakcji miesięcznika Polska. Okresowi II wojny światowej poświęcił m.in. powieści: Zanim przemówią (1961) i Potem nastąpi cisza (1963, ekranizacja powieści R.Morgensterna 1965). Powieści polityczne, np.: z dziejów II Rzeczypospolitej - Pole niczyje(1976) oraz z lat 70. - Ulica świętokrzyska (1980). Popularność zyskał dzięki serialom telewizyjnym, do których pisał scenariusze pod pseudonimem A. Zbych wspólnie z A. Szypulskim, głównie sensacyjno-wojenna Stawka większa niż życie (tom 1-2, 1969-1970) iNajważniejszy dzień życia (1972). Jest także autorem powieści kryminalnych.
Krzysztof Skubiszewski
Polski polityk, profesor prawa międzynarodowego na uniwersytecie w Poznaniu i w Instytucie Państwa i Prawa PAN. Odbył studia uzupełniające w Europejskim Centrum Uniwersytetu w Nancy i Harvard University w Cambridge (USA). 1981-1984 członek Prymasowskiej Rady Społecznej. 1986 wszedł w skład Rady Konsultacyjnej przy Przewodniczącym Rady Państwa. 1989-1993 minister spraw zagranicznych.
Franciszek Wężyk
Poeta, dramatopisarz, powieściopisarz, tłumacz, krytyk literacki i publicysta, a także prawnik i poseł na sejm warszawski. Członek Towarzystwa Przyjaciół Nauk, prezes Towarzystwa Naukowego Krakowskiego.
Roman Zmorski
Poeta i tłumacz, przedstawiciel cyganerii warszawskiej, redaktor wielu pism, prowadził badania etnograficzne. W 1848 roku wyjechał do Francji, zawarł znajomość z Mickiewiczem i Słowackim, został też agentem dyplomatycznym Adama Czartoryskiego.
Psycholog szkolny
mgr Andrzej Kurkowski
GODZINY PRACY:
Poniedziałek | 8:00-13:00 |
Wtorek | 10:00-14:00 |
Środa | 8:00-13:00 |
Czwartek | 8:00-11:30 |
Piątek | 8:00-12:30 |
Psycholog w szkole
Naczelną wartością dla psychologa szkolnego jest dobro dziecka.
Rozwój dziecka, jego dorastanie i nabieranie doświadczenia życiowego jest procesem ciągłym – wymaga czasu, uważności, zaangażowania i współpracy wszystkich osób z otoczenia dziecka. Taki rodzaj współpracy ustala się na początku każdego roku szkolnego, dlatego w myśl najnowszego rozporządzenia MEN o pomocy psychologiczno- pedagogicznej, które weszło w życie 1 lutego 2011 roku, uczniowie, rodzice uczniów i nauczyciele mogą w naszej szkole liczyć na pomoc psychologiczno- pedagogiczną.
Na czym polega pomoc psychologa?
Przede wszystkim na rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz rozpoznawaniu jego indywidualnych możliwości psychofizycznych, wynikających w szczególności:
Sporządzenie trafnej diagnozy problemów dziecka – rozpoznanie sytuacji rodzinnej, indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia, jego możliwości psychofizycznych, uzdolnień i zainteresowań wykorzystywane jest do zaplanowania w szkole działań wspierających młodzież oraz stworzenia odpowiednich warunków do prawidłowego rozwoju osobowego każdego ucznia naszej szkoły.
Diagnozą problemów uczniów zajmuje się w szkole nie tylko psycholog, ale również nauczyciele i inni specjaliści pracujący z dzieckiem.
Zadania i obowiązki psychologa zatrudnionego w szkole polegają m.in. na:
Problemy, z jakimi uczniowie zgłaszają się do psychologa wymagają czasu, namysłu, uważnego wysłuchania, a także dłuższej rozmowy. Zdarzają się problemy lub sytuacje w klasie, które nie mogą czekać, wymagają szybkiego działania albo interwencji. Dlatego sposób pracy psychologa w szkole jest na tyle elastyczny, by mógł poświęcić czas i uwagę uczniowi zawsze wtedy, kiedy istnieje taka potrzeba.
Różne role i oczekiwania
Psycholog pracujący w naszej szkole występuje w wielu rolach, najczęściej jako:
Komu i w jakich sytuacjach potrzebny jest psycholog?
Uczniom psycholog szkolny jest potrzebny, gdy pojawiają się:
Rodzicom psycholog szkolny jest potrzebny, gdy:
Rodzice są zapraszani przez psychologa, albo przychodzą z własnej woli, zazwyczaj wtedy, gdy pojawia się jakiś problem. Rodzice przychodzący do szkoły mogą liczyć na szczególną opiekę, aby w bezpiecznych warunkach zmierzyli się z własnymi problemami i uczuciami, opowiedzieli o swoich kłopotach z dzieckiem, sytuacją osobistą i rodzinną.
PAMIĘTAJ, że możesz przyjść do psychologa, żeby się zwierzyć, naradzić, wymyślić wspólnie rozwiązanie, opowiedzieć o trudnych zdarzeniach i przeżyciach, odreagować napięcie, uspokoić, by poprosić o pomoc, poradę, rozwiać wątpliwości, albo żeby popłakać. Również po to, by się pochwalić, powiedzieć, że sobie poradzisz, zrobisz coś, co było za trudne, że jesteś z siebie dumny.
Pedagog szkolny
mgr LESZEK SKRZYPCZAK
GODZINY PRACY:
Poniedziałek | 10:30-14:30 |
Wtorek | 8:00-13:00 |
Środa | 8:30-14:30 |
Czwartek | 11:30-14:30 |
Piątek | 10:30-14:30 |
Zwróć się do pedagoga szkolnego gdy:
Przyjdź także z każdą sprawą, z którą sam nie potrafisz sobie poradzić.
Pedagog organizuje w szkole pomoc psychologiczną i pedagogiczną dla młodzieży, której celem jest wspomaganie rozwoju psychicznego i efektywności uczenia się poprzez pomoc wychowawcom klas i współdziałanie z nauczycielami, rodzicami (opiekunami prawnymi), pielęgniarką szkolną, organami szkoły oraz instytucjami pozaszkolnymi zwracając uwagę na przestrzeganie postanowień Konwencji o prawach dziecka.
Zadania pedagoga obejmują:
Godziny pracy:
Poniedziałek: 8:00 – 10:00
Wtorek: 12:00 – 16:00
Środa: 8:00 – 10:30
Czwartek: 12:00 – 16:00
Piątek: 8:00 – 12:00
Godziny pracy:
Poniedziałek: 12:00 – 14:30
Wtorek: 8:00 – 12:00
Środa: 8:00 – 12:00
Jakie zadania wykonuje pedagog specjalny?
Pedagog specjalny wspiera nauczycieli w:
Pedagog specjalny wspiera rodziców uczniów:
Drogi uczniu, rodzicu, nauczycielu przyjdź i podziel się swoim problemem a razem go rozwiążemy!
Czekamy w pokoju nr 14.