^Back To Top

 • 1 Utrzymujemy się od kilku lat na pierwszym miejscu we Współzawodnictwie Sportowym Szkół (kategoria „Licealiada”) w województwie lubelskim.
  ;)
 • 2 DO WYNAJĘCIA SALA GIMNASTYCZNA.
  :)
 • 3 Posiadamy szeroką ofertę zajęć pozalekcyjnych, umożliwiających rozwijanie zainteresowań i wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży.
  :)
 • 4 Procesom edukacyjno-wychowawczym sprzyja dobra baza lokalowa placówki.
  ;)
 • 5 Kultywujemy tradycje szkoły i dbamy o jej wizerunek. Realizujemy różnorodne projekty wspierające proces edukacyjny i wychowawczy
  :)

Uroczystość przekazania nowego sztandaru

15 października 2019r. odbyło się pożegnanie dawnego sztandaru I Liceum Ogólnokształcącego im. J. I. Kraszewskiego i przekazanie szkole nowej chorągwi. Uroczystość rozpoczęła Msza Św. w Kościele Św. Anny celebrowana przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Seniora Diecezji Drohiczyńskiej Antoniego Pacyfika Dydycza, który dokonał poświęcenia nowego sztandaru. Uformowany po Mszy Św. pochód otworzyły poczty sztandarowe rodziców oraz uczniów i poprowadziły wszystkich uczestników do gmachu dawnej Akademii Bialskiej, w której miała miejsce druga część uroczystości.

W tym wyjątkowym dniu zaszczycili nas swoją obecnością zacni goście: Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Senior Diecezji Drohiczyńskiej Antoni Pacyfik Dydycz, Dziekan Dekanatu Biała Podlaska Północ Ksiądz Kanonik Marian Daniluk, Dziekan Dekanatu Biała Podlaska Południe Ksiądz Kanonik Andrzej Biernat, księża bialskich parafii, Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk, który objął uroczystość wręczenia nowego sztandaru Honorowym Patronatem, Wizytator Delegatury w Białej Podlaskiej Kuratorium Oświaty w Lublinie Edyta Gawryszuk, Naczelnik Wydziału Edukacji Stanisław Romanowski, Przewodniczący Rady Miasta Bogusław Broniewicz, Dyrektor Uniwersytetu Otwartego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II Anna Tarnowska– Waszak, Prorektor ds. kształcenia studentów Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana II dr Ewelina Niźnikowska, byli dyrektorzy I Liceum Ogólnokształcącego im. J. I Kraszewskiego: Jerzy Flisiński, Przemysław Olesiejuk, emerytowani i czynni nauczyciele oraz pracownicy niepedagogiczni I LO, Prezes Oddziału Powiatowego ZNP Krystyna Rachoń – Kulicka, przedstawiciele Koła Bialczan, dyrektorzy, prezesi, kierownicy firm i bialskich instytucji, przedstawiciele mediów, rodzice, absolwenci, uczniowie. Po powitaniu gości przez Dyrektora szkoły Ireneusza Szubarczyka nastąpiło honorowe pożegnanie dotychczasowego sztandaru, który patronował szkole od 1968 roku. Z kolei nowy sztandar stał się prawną własnością szkoły. Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk przyjął sztandar od rodziców – fundatorów i w imieniu władz miasta przekazał go w posiadanie Dyrektorowi szkoły, który wyraził serdeczne podziękowanie za tak cenny dar. Zapewnił, że jako symbol wartości, które są i będą fundamentem pracy wychowawczej naszej szkoły zostanie otoczony czcią. Po symbolicznym wbiciu pamiątkowego gwoździa w drzewce sztandaru przez Przewodniczącą Rady Rodziców Elżbietę Piwońską dyrektor przekazał sztandar młodzieży. Akt ufundowania i wręczenia sztandaru I Liceum Ogólnokształcącemu im. J. I. Kraszewskiego został podpisany przez Prezydenta Miasta Biała Podlaska Michała Litwiniuka, Przewodniczącą Rady Rodziców Elżbietę Piwońską oraz Dyrektora szkoły Ireneusza Szubarczyka. Przedstawiciele wszystkich klas oddali hołd nowemu sztandarowi, ślubując strzec honoru i dobrego imienia szkoły. Następnie odbyła się prezentacja sztandaru. Sztandar szkoły ma kształt kwadratu o wymiarach 105 cm na 105 cm. Rewers wykonany jest z tkaniny satynowej w barwach narodowych. Na czerwonym tle umieszczone jest godło państwowe – biały orzeł z głową zwróconą w prawo. Zdobi ją złota korona. Dziób i szpony również mają złotą barwę. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do najwyższego lotu, gotowość do pokonywania przeszkód i trudności. Awers wykonany został również z tkaniny satynowej, ale w kolorze granatowym. W środkowej części znajduje się wizerunek Patrona naszej szkoły – Józefa Ignacego Kraszewskiego. Symbolizuje pracowitość, miłość do ojczyzny, wszechstronne zainteresowania, wierność ideałom, godność i prawdę. W dolnej części awersu znajduje się nazwa szkoły, a w górnej – rysunek gmachu dawnej Akademii Bialskiej, najstarszej części budynku I Liceum Ogólnokształcącego. Awers wykonany został również z tkaniny satynowej, ale w kolorze granatowym. W środkowej części znajduje się wizerunek Patrona naszej szkoły – Józefa Ignacego Kraszewskiego. Symbolizuje pracowitość, miłość do ojczyzny, wszechstronne zainteresowania, wierność ideałom, godność i prawdę. W dolnej części awersu znajduje się nazwa szkoły, a w górnej – rysunek gmachu dawnej Akademii Bialskiej, najstarszej części budynku I Liceum Ogólnokształcącego. Sztandar dla społeczności szkolnej jest symbolem Polski, narodu, symbolem małej ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe otoczenie. Pamiętając o jego wymowie, przedstawiciele klas pierwszych złożyli uroczyste przyrzeczenie podtrzymywania chlubnych tradycji szkoły. Dyrektor szkoły podziękował wszystkim za uświetnienie uroczystości swoją obecnością, poprosił o przyjęcie specjalnie przygotowanych pamiątek i dokonanie wpisów w wyłożonej Księdze Pamiątkowej. 15 października 2019 roku to wyjątkowy dzień tworzący nową kartę historii I Liceum Ogólnokształcącego im. J.I. Kraszewskiego. Uroczystość pożegnania dawnego sztandaru i wręczenia nowej chorągwi przygotowana została pod kierunkiem Anny Chomicz i Marii Sewestianiuk.

Wybierz język

plenfrdeitptrues

Lokalizacja

Współpraca

 • apolitechnika_warszawska200.png
 • godlo-SGH-zielone.png
 • kul.png
 • L.png
 • logo_psw_2010_300.png

Wyróżnienia

 • logo1.png
 • logo3.png
 • part.png

Przedsięwzięcia

 • cmi.png
 • come.png
 • free.png

UNESCO

logo_unesco.png

Facebook Likebox Slider


Copyright © 2014. "Kraszak"  Rights Reserved.