Narodowe Czytanie
Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu. Zapoczątkowana została w 2012 roku czytaniem epopei narodowej-„Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Przez kolejne lata tematyka ulegała zmianom i czytane były między innymi: „Lalka”Bolesława Prusa, „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, fragmenty „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza czy „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W tym roku wybrano „Kordiana” Juliusza Słowackiego.
Utwór ten to dramat romantyczny, w którym tytułowy Kordian podróżując, szuka swego miejsca w świecie. Żadna z podróży nie daje mu jednak szczęścia, a jedynie przekonanie, że w tym świecie wszystko można kupić. Ławkę w parku, miłość… Bohater w utworze przechodzi metamorfozę i z owładniętego „chorobą wieku” romantyka staje się żołnierzem-patriotą, który jest gotowy walczyć o swą ojczyznę. Jego walka okazuje się samotna. Podejmuje się zabicia cara. Misja kończy się niepowodzeniem, a także konsekwencjami, których odbiorca nie poznaje do końca utworu…
Narodowe czytanie od kilku lat objęte jest patronatem Pary Prezydenckiej. Na wewnętrznym dziedzińcu szkoły uczniowie uroczyście odczytali fragmenty „Kordiana”. Zgromadzona społeczność szkolna czujnie wsłuchiwała się w tekst dramatu.